Show all

FINANSIJSKA EDUKACIJA OSNOV ZA KVALITETNO UPRAVLJANJE LIČNIM FINANSIJAMA

Udruženje banaka Crne Gore i ove godine promoviše Evropsku sedmicu novca od 18 do 24 marta. Finansijska edukacija pomaže ljudima da razviju naviku štednje, ulaganja i upravljanja dugovima kao i korišćenjem mnogih bankarskih usluga u sopstvenu korist. Budite umjereni, čak i kada štedite. Kako ne treba juriti ni za svakom prilikom da zaradite novac, tako ne treba juriti baš ni za svakom uštedom. Preterivanje u oba slučaja može da stvori nepotrebnu nervozu i probleme koje novac ne može da riješi.

U trenutku kada se cijeli svijet suočava sa ekonomskim poteškoćama, finansijska stabilnost postaje neophodna za svakog pojedinca i društvo u cjelini. Međutim, postizanje ove stabilnosti nije moguće bez adekvatne finansijske edukacije. Razumevanje osnovnih principa štednje, investiranja i pravilnog upravljanja novcem ključno je za donošenje informisanih odluka koje omogućavaju dugoročnu sigurnost.

Rezultati kvantitativnog istraživanja iz 2021.god. je pokazalo da se sa osnovama bankarstva i vođenjem ličnih finansija tokom svog obrazovanja upoznalo 22,1% ispitanika, od čega je većina sa završenim fakultetom, ili postdiplomskim studijama. Djelimično je sa osnovama bankarstva i vođenjem finansija upoznato 41,4% ispitanika, dok 36,6% nije imalo prilike da se tokom svog obrazovanja upozna sa ovom temom. Svi ispitanici čiji je naveći stepen obrazovanja osnovna škola ili su bez završene škole naveli su da nijesu imali prilike da se upoznaju sa osnovama bankarstva i vođenja ličnih finansija tokom svog obrazovanja.

Bez obzira na nivo obrazovanja naše stanovništvo nije na zadovoljavajućem nivou upoznato sa pojmovima poput kamatne stope, inflacije, šta je to anuitetni plan, upravljanje dugom, šta je to transakcioni račun i kako ga otvoriti, šta je to grace period, kako se koriste platne kartice i čemu zapravo služe. Povećanje svijesti o ovim temama može pomoći ljudima da izbjegnu loše finansijske odluke. Finansijska pismenost se odnosi na sposobnost da se naprave zdrave finansijske odluke na osnovu znanja, vještina i stavova, uzimajući u obzir lične okolnosti.

Mnoge razvijene zemlje, kao što su Kanada, Finska i Singapur, uvode obaveznu finansijsku pismenost u obrazovne sisteme, prepoznajući važnost ranog sticanja vještina upravljanja novcem. Kroz ove programe, učenici uče osnovne principe štednje, ulaganja i budžetiranja, što im pomaže da se pripreme za finansijski odgovorne odluke u budućnosti. Dobro strukturirana nacionalna strategija finansijskog obrazovanja je od suštinskog značaja za promovisanje ekonomske stabilnosti i povećanje konkurentnosti. Mnoge zemlje su preduzele proaktivne korake u razvoju i implementaciji takvih strategija, pri čemu bankarski sektor služi kao ključni partner u podršci inicijativama finansijskog obrazovanja.

Već tradicionalno, prethodnih 8 godina, tako i ove godine Udruženje banaka Crne Gore obilazi osnovne i srednje škole, ali i fakultete gdje se trudimo da mladoj populaciji približimo ovu problematiku kroz upodobljena predavanja uzrastu, kojom prilikom djelimo poklone koje su obezbjedile poslovne banke.