Šta je dvofaktorska autentifikacija?
Prilikom prijavljivanja na onlajn nalog, često su potrebna dva (ili čak više) koraka: u slučaju dva koraka, ovaj proces se naziva dvofaktorska autentifikacija ili skraćeno 2FA.
Nakon vašeg korisničkog imena i lozinke, od vas će se tražiti dodatne informacije kada se prijavite. To može biti, na primjer, jednokratna lozinka ili odgovor na sigurnosno pitanje. Alternativno, potreban je predmet kao što je kreditna kartica ili vaš otisak prsta. Ovaj dodatni korak provjere da ste vi zaista osoba koja posjeduje račun pruža veću sigurnost i bolju zaštitu od toga da neko drugi pristupi vašem računu.
Kako funkcioniše 2FA?
2FA se traži u trenutku prijave za većinu korisničkih računa, kao što je vaš onlajn račun u banci. Svaki put kada se prijavite na nalog, unosite potrebne lične podatke (korisničko ime ili email) i lozinku. U sljedećem koraku, u zavisnosti od metode koju ste odabrali, dobićete, na primjer, jednokratnu lozinku koja je poslata na vaš email ili aplikaciju za mobilni telefon. Ovo se često sastoji od šest nasumično generisanih brojeva. Zatim ovo ukucate na Internet stranicu, u otvoreno polje predviđeno za ovu svrhu. Ako ste ispravno unijeli podatke, bićete uspješno prijavljeni na nalog.
Koje su opcije za drugi korak u 2FA?
Vaš digitalni identitet može dodatno da se zaštiti pomoću:
- jednokratne lozinke (OTP) koja će vam biti poslana na email, SMS-om ili generisana tokenom.
- sigurnosnog pitanja za dobijanje odgovora koje ste unaprijed odredili i koje samo vi trebate da znate.
- predmeta, kao što je kreditna kartica ili USB, koji sadrži vaše lične podatke.
- biometrijskih podataka, kao što su otisak prsta ili prepoznavanje lica, koji vas mogu jedinstveno identifikovati.
Kako da omogućite 2FA?
Mnoge kompanije će od vas tražiti da omogućite 2FA zaštitu tokom kreiranja naloga. Kada kreirate svoj korisnički nalog, bićete vođeni kroz bezbjednosne funkcije usluge i često možete da birate između različitih opcija, uključujući 2FA. Ako niste postavili 2FA zaštitu kada ste kreirali svoj nalog, to često možete naknadno da uradite u postavkama naloga na web stranici pod naslovom Security.
Koje su prednosti 2FA?
- Sigurnost je povećana jer bi neko drugi morao da dobije pristup na dva različita uređaja da bi se prijavio.
- Na taj način ste zaštićeni od neovlašćenog pristupa vašim ličnim podacima i računima. Primićete obavještenje putem email-a ili tekstualne poruke u slučaju da neko drugi pokuša da se prijavi na vaš račun, tako da ćete biti upozoreni.
- Ako ste zaboravili lozinku, možete ponovo aktivirati svoj račun slijedeći dalje sigurnosne korake.
Koji su nedostaci 2FA?
- Provjera autentičnosti u dva koraka oduzima malo više vremena.
- Ako se kao drugi korak odabere fizički predmet, može se izgubiti, ili pokvariti.
- U hitnim situacijama kada nemate pri ruci odabrani uređaj za drugi korak, ne možete se prijaviti. Zato je uvijek važno podesiti i metodu oporavka.
Šta je internet bankarstvo?
Internet bankarstvo je virtuelna poslovnica banke na Internetu, u kojoj možete da obavljate i primate većinu operacija i usluga koje biste očekivali od fizičke banke. Internet bankarstvo vam omogućava da vršite transfere putem računara ili pametnog telefona, na primjer, i da upravljate i kontrolišete svoje račune bez obzira na radno vrijeme.
Kako funkcioniše internet bankarstvo?
Većina platformi za onlajn bankarstvo ima sličnu strukturu. Da biste se prijavili na platformu za onlajn bankarstvo vaše banke, biće vam potrebni vaši korisnički podaci (korisničko ime + lozinka) i jednokratna lozinka, koju ćete dobiti putem svog LuxTrust proizvoda (vidi Poglavlje 3: Token, LuxTrust aplikacija, SmartCard ili Scan). Ovo će otvoriti pregled na vašem računaru sa nekoliko opcija za upravljanje računima koje imate u banci:
- Finansijsko stanje: Pregled sredstava na vašim računima u banci i na vašim kreditnim karticama. Osim toga, možete vidjeti kretanje vašeg računa: koji su iznosi prebačeni na vaš račun, a koji su prebačeni sa vašeg računa na drugi račun.
- Transferi: Osim pregleda svih dolaznih i odlaznih transfera, možete izvršiti i nove transfere i postaviti trajne naloge (to su mjesečni transferi koji se prenose automatski).
- Kredit: Ako imate tekući kredit kod svoje banke, sve detalje možete pogledati ovdje. To uključuje, prvo, ukupan iznos i rok trajanja kredita, iznos koji je već plaćen i koliko još treba da platite.
- Dokumenti banke: U ovom odeljku možete pogledati dokumente svoje banke u bilo kom trenutku. Na primjer: možete pregledati svoje izvode sa bankarskog računa ili kreirati bankarski izvod.
- Ostale usluge: Većina platformi za onlajn bankarstvo nudi mnogo više usluga. To uključuje, ali nije ograničeno na, mogućnost zakazivanja onlajn u filijali banke, novu kreditnu karticu, blokadu kreditne kartice ili privremeni kredit. Mnoge banke nude i virtuelne asistente na svojim platformama koji vam mogu dati korisne savjete o vašim pitanjima.
Prednosti internet bankarstva
- Veća brzina: Internet bankarstvo vam štedi vrijeme jer ne morate voziti do banke.
- Fleksibilnost uz stalan pristup 24 sata dnevno 7 dana u nedjelji: Onlajn bankarstvo su uvijek otvorene, bez obzira na radno vrijeme banke.
- Dobar pregled svih računa: Imate bolji pregled svojih prihoda i troškova, jer su informacije dostupne na mreži u svakom trenutku.
- Bolja kontrola i sigurnost: Onlajn banke su sigurne i možete provjeriti bilo šta u bilo kojem trenutku. Ovo vam omogućava da brzo vidite da li nešto nije u redu sa vašim računom.
Šta je onlajn bankarski transfer?
Onlajn transfer je elektronski prenos novca sa jednog bankarskog računa na drugi putem interneta.
Kako se vrši onlajn transfer?
Možete izvršiti onlajn transfer u onlajn bankarstvu sa vašeg digitalnog uređaja (računara, laptopa, pametnog telefona) 24 sata dnevno.
Da biste dovršili online prenos, slijedite ove korake:
- Prijavite se na svoj račun za onlajn bankarstvo. Da biste to učinili, biće vam potrebni vaši korisnički podaci (korisničko ime i lozinka) i jednokratna lozinka.
- U glavnom meniju ili na bočnoj traci kliknite na Transferi ili Plaćanja, a zatim kliknite na Novi Transfer. Tačan tekst ovih odjeljaka može varirati od jedne do druge platforme za onlajn bankarstvo.
- Otvoriće se novi obrazac za prenos. Da biste ovo u potpunosti i ispravno popunili, unesite sljedeće podatke:
- Račun sa kojeg treba da se prenese novac.
- Iznos novca koji želite da prenesete.
- Podaci o primaocu: Za prvi transfer obično morate unijeti ime, broj računa i bankarski kod primaoca. U slučaju ponovljenih transfera, imate opciju da sačuvate primaoca tako da ne morate svaki put ručno da unosite podatke o primaocu.
- Datum transfera: Možete odabrati današnji datum da odmah izvršite prenos ili budući datum da zakažete kasniji prenos.
- Poruka: Ostavite poruku primaocu prenosa. U slučaju poslovnih transfera, od vas će se obično tražiti da navedete broj kupca ili naloga kako bi se vaš prenos mogao dodijeliti.
- Još jednom provjerite sve: da li su podaci o primaocu uplate, poslati iznos i datum transfera tačni?
- Potvrdite prenos. Ako je ovo prvi prenos novom primaocu ili primaocu koji nije sačuvan, morate unijeti i jednokratnu lozinku.
- Pričekajte da se prenos završi. U zavisnosti od banke i banke primaoca, transfer može da potraje nekoliko minuta. Nakon što se prenos završi, na ekranu će se pojaviti poruka potvrde.
Trajni nalozi
Ako redovno prenosite novac istom primaocu, na primjer sedmično ili mjesečno, za to možete kreirati takozvani trajni nalog. Umjesto ponovnog unosa transfera svakog mjeseca, trajni nalog vam omogućava da izvršite transfer automatski u intervalu koji odredite.
Koraci za kreiranje trajnog naloga su skoro identični koracima redovnog transfera.
- Pod naslovom Doznake potražite Trajne naloge ili Periodične transfere.
- Prvo, kao i kod normalnog transfera, navedite svoj račun, iznos novca, podatke o primaocu, poruku i datum (prvog) transfera.
- U slučaju trajnog naloga, takođe morate navesti intervale između prenosa, na primjer sedmične ili mjesečne, i, ako je primjenjivo, datum završetka prenosa ako želite da ih izvršite samo u određenom vremenskom periodu. Međutim, ne morate navesti datum završetka.
- Trajni nalog možete zaustaviti ili izbrisati u bilo kojem trenutku na svojoj platformi za onlajn bankarstvo.
Šta je mobilno plaćanje?
Mobilno plaćanje se odnosi na bezgotovinsko plaćanje, obično putem mobilnih uređaja kao što su pametni telefoni ili tableti. No, uređaji za praćenje fitnesa, pametni satovi ili pametni prstenovi takođe se češće koriste.
Različite vrste mobilnog plaćanja
- Svoje kreditne kartice možete da sačuvate u aplikaciju (= kratka forma za aplikaciju) kao što je Google Pay ili Apple Pay na svom pametnom telefonu i na taj način plaćati beskontaktno sa svojim pametnim telefonom, koristeći aplikaciju kao da koristite svoju kreditnu karticu.
- Takođe možete izvršiti mobilna plaćanja koristeći direktna zaduženja. U nekim aplikacijama moguće je sačuvati sopstveni tekući račun. Nastali iznosi će se zatim teretiti sa računa kada nešto kupite koristeći ovu aplikaciju.
- Prepaid kartice možete kupiti u supermarketima, drogerijama i radnjama u kojima se prodaje tehnička roba za razne onlajn trgovine. Na prepaid karticama postoji kod koji morate unijeti prilikom plaćanja na internet stranici kako biste ih iskoristili.